Wiadomości z rynku

niedziela
14 kwietnia 2024

Do uprawy gleby i siewu

Nowe maszyny na rynku
2 grudnia 2015
Prostota konstrukcji to jeden z istotnych argumentów decydujących o zakupie, a akcentowanych przez nabywców maszyn uprawowych i siewnych, m.in. pługów, kultywatorów, siewników. Zdaniem specjalistów, w polskich warunkach szczególnie dobrze spisują się maszyny mechaniczne w wersji zawieszanej, na ogumionych kołach podporowych lub w wersji nabudowanej.
Zainteresowanie na rynku budzą zarówno maszyny sztywne, jak i składane. Dla większości zainteresowanych najważniejsze są parametry techniczne, np. szerokość pracy. W przeciwieństwie do sytuacji z jaką mamy do czynienia na rynku ciągników czy kombajnów, w przypadku maszyn uprawowych i siewnych mniej istotna jest marka produktu. Ważne jest natomiast, by konkretną maszynę jak najlepiej dopasować do miejscowych warunków polowych, a także do możliwości posiadanego ciągnika.

Seria TX uzupełniona

Duża, kompaktowa brona talerzowa Certos TX stanowi uzupełnienie oferty Amazone o maszynę o szerokości roboczej 4, 5, 6 i 7 m. Można nią wykonywać różne zabiegi polowe, od uprawek ścierniskowych, przez uprawę intensywnie mieszającą glebę, aż do przygotowania pola pod siew, a także stosować ją do rekultywacji ugorów i prac na użytkach zielonych. Dzięki zębatym talerzom o relatywnie dużej średnicy (660 mm) może pracować na głębokości od 7 do 20 cm. Precyzję pracy gwarantować mają koła podporowe znajdujące się z przodu maszyny. Ustawianie głębokości roboczej w Certos TX odbywa się hydraulicznie. Bezstopniowa zmiana głębokości możliwa jest także podczas jazdy. Amazone ma też nowe kultywatory serii Cenius TX, w wersjach o szerokości roboczej 4, 5, 6 i 7 m. Przy zintegrowanym, środkowym podwoziu i czterech przesuniętych wzajemnie rzędach zębów, a także ramie o wysokości 800 mm, wszystkie wersje kultywatora pozwalają płynnie pracować nawet przy dużych ilościach słomy. Interesującym elementem konstrukcyjnym są zmodyfikowane redlice C-Mix, umożliwiające stosowanie maszyny praktycznie w każdych warunkach pogodowych i terenowych.

Lew trudów się nie boi

Wśród nowych bron wirnikowych o charakterze uniwersalnym, potrafiących radzić sobie zarówno na przeoranych, jak i na nieprzeoranych powierzchniach uprawnych są maszyny Pottinger Lion serii 1000. To w istocie seria produktów, gamę otwiera Lion 3002, brona, która może pracować na szerokości 3 m i ma dziesięć wirników. Do obsługi niezbędny jest ciągnik o mocy co najmniej 250 KM. Podobne wymagania ma, nieco większa (szerokość robocza wynosi 4 m) maszyna Lion 4002 z czternastoma wirnikami. Co najmniej 270-konny ciągnik wymagany jest przy obsłudze największych w „rodzinie”, maszyn Lion 5000 i 6000 (odpowiednio 16 i 20 wirników). Pierwsza z nich pracuje na szerokości 5 m, druga 6 m. Wszystkie brony mają zęby o identycznych rozmiarach (18 x 320 mm). Jednakowa jest też prędkość karuzeli wynosząca 342 obr./min. Maszyny mogą pracować z różnymi typami wałów. Jednym z nich jest wał sztabowy, szczególnie polecany do pracy w miejscach, gdzie gleby są suche i niekleiste. Wyposażono go w mocne sztaby mające zapewniać należyte ugniatanie wtórne gleby. Zębaty wał Packera jest urządzeniem wszechstronnym (może być stosowany na wszystkich rodzajach gleb). Skrobaki są mocowane tuż nad glebą. Do dyspozycji jest też tnący wał Packera. To rozwiązanie wtórnie umacnia glebę, ułatwiając przepływ do niej wody, zapewniając również należytą wymianę gazową. Wał jest zalecany na kamieniste, wilgotne gleby z dużą ilością masy organicznej. Zęby w bronie Lion mogą być wykorzystane do pracy w ustawieniu agresywnym i ciągnionym. Nowatorskim rozwiązaniem konstrukcyjnym jest Quick-fix. To system szybkiej wymiany zębów. Po to by je zmienić, wystarczy wykonać cztery proste operacje: wyjąć bolce; wyciągnąć zęby; wsunąć nowe zęby; założyć bolce. To jeden z najprostszych sposobów wymiany uszkodzonych bądź zużytych zębów w maszynach tego rodzaju.

Normandie do bronowania

Nowością Gregoire Besson jest krótka brona talerzowa Normandie. Występuje w wersjach od 3 do 9 m (modele zawieszane od 3 do 6 m, modele półzawieszane od 4 do 9 m). W najpopularniejszej wersji, o szerokości 6 m z podwójnym wałem strunowym (500/400 mm) maszyna przeznaczona jest do wykonywania podorywki (z relatywnie dużą prędkością, ok. 13-14 km/h) zaraz po żniwach, a także doprawiania gleby po orce. Wyposażona jest w talerze o średnicy 560 mm i grubości 6 mm, każdy talerz zamontowano na niezależnym ramieniu z zabezpieczeniem gumowym (4 amortyzatory gumowe). Odstęp między talerzami wynosi 250 mm. Talerze montowane są na łożyskach bezobsługowych (producent SKF), w dwóch rzędach co daje rzeczywistą odległość wynoszącą 125 mm. Dzięki temu, nawet przy dość płytkiej pracy można odpowiednio wzruszyć całą powierzchnię pola. Regulacja głębokości odbywa się za pomocą wału, hydraulicznie z kabiny ciągnika. Istnieje możliwość montażu wału strunowego (średnica 600 mm), podwójnego wału strunowego (400/500 mm), wału Diament (650 mm), wału gumowego Ripa (600 mm), bądź wału z kołami stalowymi Emopak (630 mm). Szerokość transportowa Normandie wynosi nieco ponad 2,5 m. Maszyna ma małe zapotrzebowanie mocy, np. do obsługi Normandie o szerokości 6 m ważącej (z wałem) ok. 5 t, wystarczy traktor o mocy ok. 200 KM.

Kultistrip do … pasowej

Kultistrip to maszyna marki Kverneland, w której zastosowano innowacyjny system uprawy i siewu pasowego strip-till takich roślin, jak kukurydza, burak cukrowy, rzepak czy słonecznik. Pięć połączonych elementów funkcjonalnych sprawia, że maszyna ma w jednym przejeździe zapewnić odpowiednie przygotowanie gleby pod siew wraz z pasowym jej spulchnieniem wolnym od resztek pożniwnych. Technologia ma z jednej strony zwiększyć wydajność, a zatem zmniejszyć koszty produkcji, a z drugiej zapobiegać erozji gleby. Kultistrip wyróżniać ma też prostota obsługi, wszystkie regulacje oraz ustawienia mogą być przeprowadzane bez użycia narzędzi, zminimalizowano też wymagane zabiegi konserwacyjne. Połączenie maszyny np. z przednim zbiornikiem do nawożenia Accord DF-1/DF-2 powoduje, że wszelkiego rodzaju nawozy mogą być umieszczane bezpośrednio pod korzeniami roślin. Kultistrip dostępny jest z ramą sztywną o szerokości roboczej 3; 4; 5 lub 6 m, a także z 4; 6; 8 lub 12 sekcjami roboczymi z możliwością uzyskania rozstawu od 45 do 80 cm (w zależności od liczby rzędów). Szczególną cechą jest oddzielna regulacja zęba spulchniającego i tuby aplikującej nawóz. Taka konstrukcja powoduje, że można zmieniać głębokość roboczą zęba (maksymalnie 30 cm) utrzymując umieszczenie nawozu na tym samym poziomie lub zmienić głębokość aplikacji nawozu (maksymalnie 20 cm) pozostawiając bez zmian głębokość roboczą zęba. Każda sekcja robocza jest zamocowana na uchwycie równoległobocznym i zabezpieczona sprężyną (dla optymalnego kopiowania nierówności terenu).

Ciągniony made by Agrisem

Disc-O-Sem Silver T jest ciągnionym siewnikiem o szerokości roboczej 3 lub 4 m, stosowanym do wszystkich typów uprawy. Maszyna jest uniwersalna, m.in. z racji konstrukcji modułu talerzowego, pozwalającego na realizację operacji siewu po mulczu lub po bardziej tradycyjnych metodach typu orka. Przygotowanie łoża siewnego odbywa się dzięki dwóm rzędom niezależnych talerzy. Talerze mają średnicę 460 mm, zamontowano je na bezobsługowych łożyskach. Powierzchnia zrealizowanego siewu jest, w każdych warunkach, pokryta cienką warstwą gleby, która ułatwi jednolite kiełkowanie. Maszyna zachowuje stabilność, rama pozostaje zawsze na tej samej wysokości, podnoszone są jedynie talerze i rampa siewna. Rampa siewna to konstrukcja typu „Minimum tillage” (nacisk 120 kg na redlicę). Wszystkie talerze są kierowane indywidualnie poprzez koła kopiujące (precyzja złożenia ziarna w glebie). Odległość między rzędami siewnymi wynosi 150 mm. Centralny docisk redlic zapewnia regularny wysiew niezależnie od warunków pracy. Docisk odbywa się za pomocą wału oponowego, przydatnego również w transporcie. Każda redlica posiada pasek z teflonu, zapobiegający odskakiwaniu ziarna przy siewie. Przy końcu pola wszystkie koła podnoszą równomiernie maszynę zmniejszając tym samym nacisk na glebę. Regulacja dawki odbywa się z kabiny i pozwala na dystrybucję od 0,4 do 250 kg/ha. Zbiornik ma poj. 2 tys. l. Dystrybucja ziaren odbywa się pneumatycznie, strumieniem powietrza. Istnieje możliwość wysiewu tylko połową szerokości maszyny (lewą lub prawą).

Spirit R ze Szwecji

Spirit R jest maszyną marki Väderstad. Agregat uprawowo-siewny R 300-400S zaprojektowano od podstaw, jednak przy wykorzystaniu sprawdzonych rozwiązań. Model może być wyposażony w system E-Control oraz w unikatowe rozwiązanie jakim jest SeedEye (licznik nasion). Spirit R 300-400S jest dostępny w wersji o 3 i 4- metrowej szerokości roboczej. Rozstaw międzyrzędzi wynosi 125 lub 167 mm. Narzędzia uprawowe wyposażono w System Disc Aggressive. Część przednia bazuje na stożkowych talerzach uprawowych o średnicy 450 mm, które intensywnie doprawiają glebę i tworzą jednakową strukturę. Maszyna zawsze podąża prosto za ciągnikiem, na co wpływ ma system X-Shape, czyli zamocowanie talerzy uprawowych w kształcie litery X. Głębokość roboczą można łatwo zmieniać z panelu operatora. Koła wału mają dużą średnicę (400/55-15.5). Zbiornik na ziarno wykonano z rotacyjnie formowanego tworzywa (odporny na korozję) i ma poj. 2,8 tys. l oraz wbudowaną dmuchawę. Wysoko umieszczoną dmuchawę zintegrowano ze skrzynią nasienną, co minimalizuje ilość zanieczyszczeń, które mogłyby się do niej dostać. To rozwiązanie zwiększa trwałość systemu dozującego. System dystrybucji nasion ma niewielkie zapotrzebowanie na wydatek oleju, dzięki czemu jest dostosowany do mniejszych ciągników. System dozujący Fenix III radzi sobie z dawkami począwszy od 1 kg aż do 500 kg nasion wysiewanych na hektar przy prędkości 15 km/h. Wysiew odbywa się za pomocą podwójnych redlic talerzowych o średnicy 380 mm, po czym następuje konsolidacja gleby kołami o 380 x 65 mm. Brona posiewna dostępna jest w dwóch wersjach.

Express i Kredo

Express KR jest pierwszym siewnikiem marki Horsch zawieszanym na TUZ, który połączono z aktywnym narzędziem uprawowym, broną wirnikową Kredo. Brona pozwala na intensywne przygotowanie łoża siewnego, również w trudnych warunkach. Składa się ona z 10 wirników umieszczonych na 3-metrowej szerokości roboczej i jest tak skonstruowana, by zapewnić maksymalną stabilność nawet na kamienistym podłożu. Nowa metoda mocowania pozwala na szybką wymianę zębów wleczonych na agresywne. Ustawianie głębokości roboczej brony następuje płynnie. Równie łatwo można regulować szynę niwelującą. Express KR można łączyć z dwoma rodzajami wałów. Wał zębaty o dużej średnicy (640 mm) nadaje się do wszystkich gleb i warunków. Sprawdza się również na glebach lekkich. Pierścieniowy wał trapezowy ma średnicę 500 mm i przeznaczony jest do pasowego zagęszczania gleby przed każdą redlicą siewną. Tworzy on odpowiednią bruzdkę redliczną (nawet na bardzo ciężkich i zwięzłych glebach).
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.