Wiadomości z rynku

sobota
23 listopada 2024

Saugbagger RSP ESE 26 wciąga wszystko

Maszyny i urządzenia specjalne. Koparka ssąca RSP ESE 26
07.09.2007 00:00:00
- To pieśń najbliższej przyszłości - mówią przedsiębiorcy przymierzający się do dystrybucji tego typu maszyn w Polsce, niezrażeni faktem, że za najpotężniejsze Saugbaggery trzeba zapłacić, w przeliczeniu, nawet 2 miliony złotych! Saugbagger to niemiecka nazwa koparki ssącej. Zasada pracy jest identyczna jak w odkurzaczu. Silnik napędza specjalne turbiny w zabudowie, które wytwarzają ogromne podciśnienie. Ono wytwarza w wężu do wybierania urobku silny prąd powietrza wsysający do środka "odkurzacza" ziemię, błoto, szlam, gruz, nawet kamienie ważące po 30 kilogramów.
- To pieśń najbliższej przyszłości - mówią przedsiębiorcy przymierzający się do dystrybucji tego typu maszyn w Polsce, niezrażeni faktem, że za najpotężniejsze Saugbaggery trzeba zapłacić, w przeliczeniu, nawet 2 miliony złotych!
Saugbagger to niemiecka nazwa koparki ssącej. Zasada pracy jest identyczna jak w odkurzaczu. Silnik napędza specjalne turbiny w zabudowie, które wytwarzają ogromne podciśnienie. Ono wytwarza w wężu do wybierania urobku silny prąd powietrza wsysający do środka "odkurzacza" ziemię, błoto, szlam, gruz, nawet kamienie ważące po 30 kilogramów.
Tego typu urządzenia są wykorzystywane w Niemczech. U nas jednak są jeszcze rzadkością. Dlatego podczas tegorocznych targów maszyn budowlanych Bauma w Monachium z uwagą obserwowaliśmy, jak działa nowa koparka ssąca - RSP ESE 26. Przystosowana do instalacji na podwoziu o DMC minimum 26 t (np. Mercedes Atego) z minimalną mocą silnika 310 KM.
- Idealna rzecz w miastach, gdzie w ziemi kryje się wiele kabli i rur - przekonywał operator na stoisku firmy RSP GmbH, jednej z kilku produkujących takie zabudowy w RFN. - Trzeba tam zwykle zatrudniać brygady robotników, bo łyżką normalnej koparki bardzo łatwo coś uszkodzić i spowodować znaczne straty. W przypadku koparki ssącej nie ma tego ryzyka.
Marek Niemczyński, przedsiębiorca z Łodzi, który od niedawna reprezentuje w Polsce innego niemieckiego producenta koparek ssących, firmę MTS: - Bardzo dobrze sprawdzają się przy rekultywacji drzew. Rzecz polega na wymianie gleby pod systemem korzeniowym. Żadnym innym urządzeniem nie da się przeprowadzić takiej operacji, a w Unii są na zakup takiego urządzenia specjalne fundusze.
Jak wyliczają producenci, koparka ssąca zastępuje co najmniej 12 robotników z łopatami i umożliwia pracę w miejscach ciasnych, gdzie klasyczna koparka nie mogłaby manewrować. Przewód ssący można np. wsunąć do wnętrza budynku i pogłębić piwnicę lub wykonać wykop do uszkodzonych rur kanalizacyjnych. Niestety, to urządzenie jest znacznie droższe niż klasyczne koparki łyżkowe. Za największe, razem z podwoziem samochodowym, płaci się w RFN do pół miliona euro. Cena godziny pracy wypożyczonego sprzętu wynosi tam od 140 do 170 euro, czyli od 536 do 651 zł. W tym czasie wypompuje się od 1 do 10 kubików urobku.
Dane fabryczne widocznego na zdjęciu Saugbaggera RSP ESE 26: wytwarzane podciśnienie - od 17.000 do 40.000 Pa, ciąg powietrza - od 25.000 do 32.000 metrów sześciennych na godzinę, maksymalna głębokość wykopu - do 20 metrów, maksymalny promień roboczy - do 100 m, pojemność zbiornika na urobek - od 7 do 8 m sześc.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.