Wiadomości z rynku

sobota
23 listopada 2024

Kverneland PW/RW - trzy w jednym

Maszyny rolnicze. Nowy pług Kverneland
14.12.2007 00:00:00
PW/RW to najnowszy pług półzawieszany norweskiej firmy Kverneland. Jest to obracalne urządzenie przegubowe. Producent określa jego walory krótko - to trzy pługi w jednym. Pług PW/RW składa się z przedniej sekcji z ramą główną wykonaną specjalną metodą obróbki cieplnej "heat-treated". W zależności od wersji stosowane są różne profile: rama o profilu 120x200 mm dla wersji 7-, 8-, 9- i 10-korpusowej oraz 200x200 mm dla 10- i 12-korpusowej. Odległość między korpusami wynosi 1.000 mm. Urządzenie, z uwagi na duże gabaryty, z pozoru może wydawać się trudne w prowadzeniu. Nowy pług zaopatrzono jednak w elektroniczne moduły sterujące, ułatwiające kierowanie.
Pług PW/RW można skonfigurować dowolnie, w zależności od warunków glebowych w danym miejscu. W niektórych sytuacjach niezbędne okaże się użycie tylko przedniej sekcji pługa, czasem jedynie tylnej albo obu razem.
Ułatwia zwroty
Pług PW/RW składa się z przedniej sekcji z ramą główną wykonaną specjalną metodą obróbki cieplnej "heat-treated". W zależności od wersji stosowane są różne profile: rama o profilu 120x200 mm dla wersji 7-, 8-, 9- i 10-korpusowej oraz 200x200 mm dla 10- i 12-korpusowej. Odległość między korpusami wynosi 1.000 mm. Urządzenie, z uwagi na duże gabaryty, z pozoru może wydawać się trudne w prowadzeniu. Nowy pług zaopatrzono jednak w elektroniczne moduły sterujące, ułatwiające kierowanie. Można sterować pługiem manualnie, dźwigniami znajdującymi się w kabinie ciągnika. Można też wykorzystać sterowany ręcznie, dodatkowy zawór kontrolny ATS (Automatic Turing Sequence). Wykorzystanie tego mechanizmu ułatwia np. wykonywanie zwrotów. Do podniesienia i opuszczenia przedniej i tylnej sekcji pługa wystarczy trzykrotne naciśnięcie przycisku ATS, a pozostałe czynności maszyna wykonuje automatycznie, w odpowiednim momencie przywracając pług do prowadzenia dalszej orki.
W teren
Tylną sekcję zaopatrzono w trzypunktowy układ zawieszenia. Pomaga on w należytym kopiowaniu terenu, a także w utrzymaniu właściwej głębokości orki niezależnie od szerokości roboczej. Można wybrać maszyny z różnym prześwitem pod ramą (od 700 do 800 mm). Większy prześwit jest szczególnie ważny wtedy, gdy maszyna ma pracować na nierównej powierzchni. Szerokość orki jest regulowana płynnie, mechanicznie lub hydraulicznie: od 350 do 500 mm na korpus. Zmiana szerokości orki może następować w czasie pracy. W trudnych warunkach terenowych przyda się też system zabezpieczający przed uszkodzeniem w wyniku kontaktu z dużymi kamieniami. Jest to układ resorowy, w każdym korpusie działa niezależnie. Układ da się ustawiać dla różnych warunków glebowych. Pług można zaopatrzyć m.in. w listwy ścinające, przedłużki (uniwersalne lub kukurydziane), poszerzacze bruzd itp.
Do transportu
Pomimo sporych gabarytów pług nie jest zbyt kłopotliwy w przewozie np. z jednego miejsca na inne. Przestawienie urządzenia z pozycji pracy do pozycji transportowej zajmuje co najwyżej kilkanaście sekund. Pług posiada specjalną blokadę, do bezpiecznego transportu ustawia się go w tzw. półobrocie. Producent przewidział możliwość wyposażenia PW/RW w niezbędne w ruchu drogowym elementy, takie jak hamulce oraz oświetlenie. Są one oferowane w ramach pakietu opcjonalnego.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.