Wiadomości z rynku

sobota
23 listopada 2024

Od Ursusa 8024 Mido do agregata Kockerling Vector

Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech w Kielcach
26.03.2010 00:00:00
Ponad 500 firm wzięło udział w Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej Agrotech w Kielcach. To szesnasta edycja jednej z największych tego rodzaju imprez w Polsce, dorocznej wystawy halowej prezentującej maszyny i urządzenia rolnicze. Na targach mogliśmy oglądać między innymi ciągniki rolnicze takie jak Ursus 8024 Mido z silnikiem Perkinsa, Landini Powermondial, również z napędem firmy Perkins. Nowe przyczepy pokazał Wielton. Pomot prezentował wielofunkcyjną skrzynię ładunkową, zbiornik asenizacyjny, wywrotkę, rozrzutnik obornika czy rozsiewacz wapna i nawozów Nowe agregaty uprawowe Vector można było zobaczyć na stanowisku Kockerlling. Dwutalerzowe rozsiewacze nawozów prezentowała Abra. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również ładowacze Mustang.
W dniach 12-14 marca ekspozycję w halach wystawienniczych Targów Kielce zwiedziło ponad 40 tys. osób. Na powierzchni ok. 40 tys. mkw. pokazano blisko tysiąc maszyn rolniczych, spora część z nich to produkty nowe, które pojawią się na polach dopiero w tym sezonie.
Segment popularny
W tym sezonie mamy urodzaj nowych ciągników z najpopularniejszego segmentu, o mocy ok. 100 KM. To m.in. Ursus 8024 Mido, ciągnik z silnikiem Perkinsa o mocy 110 KM, z hydrostatycznym układem kierowniczym oraz 180-litrowym zbiornikiem paliwa. - Ciągnik przechodzi procedurę homologacyjną, w sprzedaży pojawi się jeszcze tej wiosny - informuje Bogdan Kowalczyk (Ursus). Podobne gabaryty (niecałe 4,5 m długości) mają ciągniki Landini z nowej serii Powermondial. Napędzane są także silnikami Perkinsa, w trzech wariantach mocy: 92, 101 i 110 KM. Jak podkreśla Krzysztof Starosta z firmy AMG (Rawa Mazowiecka, woj. łódzkie), od niedawna będącej wyłącznym importerem maszyn Landini, w ciągnikach tych do wyboru są aż cztery różne przekładnie.
Nowalijki z dyszlami
Na rynku przyczep rolniczych pojawiają się producenci znani dotąd raczej z wyrobów innego typu. Wielton (Wieluń, woj. łódzkie) wzbogacił swą paletę o przyczepy rolnicze, w tym o 14-tonowy tandem z wywrotem trójstronnym. - W konstrukcji zastosowaliśmy niektóre rozwiązania znane np. z naczep, w tym tzw. pływające zawieszenie, mające duże znaczenie dla stabilności przyczepy - wyjaśnia Jarosław Łuczak z Wieltonu. Wielton wprowadził do swej oferty także przyczepy asenizacyjne, ze zbiornikami o poj. 10 tys. l, przystosowane do współpracy z aplikatorem doglebowym.
Premierowy pokaz odbył się na stoisku Pomotu (Chojna, woj. zachodniopomorskie). Targową premierę miał skonstruowany i produkowany w tej firmie system nadwozi wymiennych Uniwersal. To zestaw kilku nadwozi o różnym przeznaczeniu, które stosować można do tego samego podwozia. Chodzi o wielofunkcyjną skrzynię ładunkową, zbiornik asenizacyjny, wywrotkę, rozrzutnik obornika czy rozsiewacz wapna i nawozów. - Operacja wymiany nadwozia zajmuje zaledwie kilka minut - podkreśla Krzysztof Kłapouch (Pomot).
Uprawiają, sieją, prasują...
Nowe agregaty uprawowe Vector marki Kockerling zobaczyliśmy na stoisku dystrybutora, firmy Agro Silesia z Siemianowic Śląskich. To maszyna całkowicie zastępująca pług. - Wystarczy jeden przejazd i pole jest w pełni przygotowane do siewu - mówi Tomasz Wojnarowski (Agro Silesia). Vectora zaopatrzono w system regulacji głębokości pracy EasyLift (głębokość do 35 cm), sterowany hydraulicznie z kabiny ciągnika. Maszyna występuje w wersjach o szerokości roboczej 4,6, 5,7, 6,2 oraz 8 m.
W grupie rozsiewaczy nawozów znalazły się dwutarczowe urządzenia marki Abra (Michałów, woj. świętokrzyskie). - To nasze własne konstrukcje, ze zbiornikami zasypowymi o poj. 600-800 l i przekładniami połączonymi elastycznymi sprzęgłami - informuje Barbara Bania (Abra). Maszyny potrafią wysiewać nawozy na szerokości 8-16 m, a regulacja wysiewu następuje ręcznie lub hydraulicznie.
W Kielcach pokazano też mierzącą prawie 6 m prasoowijarkę GP1260 Orkel Agronic. Jak podkreśla Marek Gryglicki (Grand-Rol, Lublin) z firmy sprzedającej maszyny tej marki w Polsce, cechą pras i owijarek Orkel jest zastosowanie łożysk ślizgowych. GP1260 ma wydajność 40-50 balotów na godzinę, a sterowanie owijaniem folią jest automatyczne.
Natalka w malinach
Ciekawostką w grupie produktów przeznaczonych dla gospodarstw ogrodniczych jest Natalka, nowy kombajn do zbioru malin. Jak podkreśla przedstawiciel producenta Paweł Kania (Weremczuk, Niedrzwica, woj. lubelskie), jest to jedyny na świecie półrzędowy kombajn zaczepiany służący do takich prac. Potrafi obsłużyć wielokrotny zbiór malin na plantacji 4-5 ha. Poruszającą się na dwóch kołach Natalkę zaopatrzono w bezstopniową regulację obrotów otrząsacza i wentylatora, a zbiór owoców następuje bezpośrednio do skrzynek. Do obsługi kombajnu potrzebny jest ciągnik o mocy co najmniej 35 KM, posiadający tryb tzw. pracy pełzającej.
Kolejne targi Agrotech w Kielcach odbędą się w marcu 2011 r.
mówią wystawcy
Piotr Kobędza - BIS (Radomsko, woj. łódzkie), dystrybutor maszyn m.in. marki Mustang:
- W Polsce ciągle dominują gospodarstwa małej i średniej wielkości. Stąd spore zainteresowanie niewielkimi ładowaczami Mustang, potrafiącymi w znacznym stopniu zmechanizować prace załadowcze, skutecznie zastąpić pracę człowieka zarówno na polu, jak i np. w oborze czy chlewni. Właśnie tę uniwersalność podkreślają sami użytkownicy. Dodatkowym walorem jest wymienny osprzęt (np. łyżki, widły do palet czy tzw. krokodylek).
Adam Szulc - Naglak (Koźmin, woj. wielkopolskie), producent kabin ciągników rolniczych:
- Spora grupa rolników zamiast kupować nowe maszyny, decyduje się zainwestować w renowację dotychczas posiadanego taboru. To samo dzieje się z ciągnikami czy kombajnami używanymi, przywożonymi z zagranicy do Polski. Renowacja dotyczy np. kabin. Nie zawsze kabinę warto naprawiać, czasem lepiej ją po prostu wymienić. My produkujemy i sprzedajemy rocznie już około tysiąca kabin do ciągników praktycznie wszystkich marek, zarówno polskich, np. Ursus, jak i zagranicznych, np. New Holland czy McCormick.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.